Ankara-Tiroid-Cerrahisi-Doktoru

Ankara Tiroid Doktorları

Tüm dünyada sık görülen tiroid hastalıkları ülkemizde de artan sıklıkla yaşanmaktadır. Pek çok kişi tiroid nedir, merak etmektedir.

Tiroid bezi boynun ön kısmında bulunan kelebek şeklindeki bir salgı bezidir. Tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonları vücudun metabolik dengesini düzenler. Tiroid bezi hastalıkları; fonksiyonel ve yapısal olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Tiroid hormonlarının fazla salgılanması hipertiroidi; az salgılanması ise hipotiroidi hastalığını açığa çıkarmaktadır. Yaşanabilecek herhangi bir fonksiyonel bozuklukta çok farklı şikayetler açığa çıkmaktadır. Çarpıntı, terleme, kilo alama ya da kilo verme, saç dökülmesi, sinirlilik ve uyku bozuklukları belirtileri karşımıza çıkmaktadır. Tiroid bezindeki yapısal bozukluklar ise guatr olarak tanımlanmaktadır. Tiroid bezinin bütün olarak büyümesi diffüz guatr olarak tanımlanırken; içerisinde nodüller oluşması ise nodüler guatr olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu problemlerin yaşanmasında alanında tecrübeli bir doktora başvurulması gerekmektedir. Ankara tiroid doktorları oldukça başarılı çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Ankara Tiroid Cerrahisi Doktoru

Tiroid hastalıkları özellikle 40 yaşından sonra görülmekle birlikte kadınlarda daha sık görülmektedir. Bazı kişilerde cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kansere dönüşmüş ya da kansere dönüşme riski bulunan durumlarda tiroidektomi uygulanmaktadır. Tanı konulmuş hastalar Ankara tiroid cerrahı araştırmaktadır. Bu süreçte alanında tecrübeli bir doktora başvurulmalı, tedavi süreci ve iyileşme sürecinde doktor önerileri dışına çıkılmamalıdır.
Tiroid hastalıkları nelerdir, nasıl tedavi edilir ve hangi durumlarda ameliyat gerekir; belirtileri yaşayan kişilerin merak ettiği konulardır.

Tiroid Hastalıkları Nelerdir?

Tiroid hormonu; vücutta enerji depolanması, hücrelerin yenilenmesi ve doku üretilmesinde ve organların fonksiyonlarının yerine getirilmesinde etkilidir. Genetik faktörlerin, yaş durumunun, iyot alımının etkili olduğu tiroid hastalıkları aşağıdaki şekilde açıklanabilmektedir,

Hipotiroidi: Tiroid hormonunun yetersiz düzeyde salgılanmasıdır. Tiroid bezinin harap olduğu durumlarda (Hashimato hastalığı, radyasyona maruz kalma ve iyot eksikliği, vb) durumlarında açığa çıkmaktadır.

Hipertiroidi: Tiroid hormonunun normalden fazla salgılanmasıdır. En sık toksik nodüler guatr, toksik adenom ve Graves hastalığı gibi durumlarda yaşanmaktadır.

Guatr: Çeşitli nedenler ile tiroid bezinin yapısal olarak büyümesi olarak tanımlanmaktadır.

Nodüler guatr: Tiroid bezi hem hacimsel olarak büyümüştür hem de nodüller gelişmiştir.

Tirotoksikoz: Tiroid hormonunun fazla salgılanması sonucunda ortaya çıkan klinik tablodur.

Tiroid Kanseri: Tiroid bezindeki bazı hücrelerin kontrolsüz çoğalması olarak ortaya çıkan tablodur. Hangi hücre grubundan köken aldığına göre tanımı değişir.

Günümüzde tiroid hormon bozukluğu, guatr ya da nodüler guatr problemi yaşayan pek çok kişi tiroid kanseri nedir, merak etmektedir. Tiroid kanseri, çok yaygın bir kanser türü olup, nitelikli tedavi yöntemleri ile tedavide başarı oranı oldukça yüksek bir kanser türüdür. Tiroid kanserlerinin büyük kısmında hayati risk yoktur ya da çok düşüktür.

Ankara tiroid kanseri ameliyatı yapan doktor ile ilgili ayrıntılı bilgi için: 0 533 158 89 79 numaralı telefonu arayabilirsiniz.